Vingugaasiandurid

Vingugaasiandurid

Alates 2018 aastast peab vingugaasiandur olema eluruumis, kuhu on paigaldatud korstnaga ühendatud gaasiseade. Andur ei ole kohustuslik, kui tehniliste ja ehituslike abinõudega on välistatud vingugaasi teke ja ruumi sattumine.

Õigusakti kohaselt tuleb vingugaasiandur paigaldada igasse eluruumi, kus asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on sellisteks gaasil töötavad veesoojendid.

Mõistlik on aga paigaldada vingugaasiandur igasse sellisesse eluruumi, kus asub põlemisprotsessiga seade ja kus võib seetõttu ka vingugaasi tekkida ja ruumiõhku sattuda. Ka puuküttel toimiva küttekolde (ahi, kamin jmt) kasutamisel võib tervist kahjustavas või eluohtlikus kontsentratsioonis vingugaasi sissehingatavasse õhku sattuda.

Vingugaas: selle olemasolu inimene meeleliselt tajuda ei suuda. See on ohtlik ja mõjutab inimese elukvaliteeti ka väikses kontsentratsioonis, kõrge vingugaasi kontsentratsioon on eluohtlik juba lühiajalisel viibimisel, seejuures ei pruugi inimene teadvustada enda elu ohustamist ja tervist kahjustavates tingimustes viibimist.

Vingugaasimürgistus võib olla kerge ja piirduda peavalu, peapöörituse, väsimuse või gripilaadsete sümptomitega. Pikemaajalisem viibimine madala vingugaasikontsentratsiooniga siseruumis võib soodustada ka näiteks infarkti ja insuldi riski ning halvendab otsustus- ja keskendumisvõimet.

Kõrge vingugaasikontsentratsiooniga õhu sisse hingamine põhjustab aga eluohtlikku ja sageli surmaga lõppevat mürgistust.

  • Vingugaas (CO) on värvitu, lõhnatu ja maitsetu mürgine gaas, mis tekib kodustes tingimustes peamiselt gaasiseadme ventilatsiooniprobleemide või küttekolde siibri liiga varase sulgemise tõttu. Kummalgi juhul ei pääse põlemisel tekkiv vingugaas korstnast välja ja satub siseruumidesse.
  • Eestis on vingugaasiandur kohustuslik, kui hoones (nii kodud, kui ka muud hooned) on tahkekütteseadmed, mis võivad ohtlikku vingugaasi tekitada – ahi, kamin, pliit, katel vms. Samuti erinevate gaasiseadmetega hoonetes.
  • Vingugaasiandur tuleb paigaldada esimesel võimalusel nii eluhoonesse kui mitteeluhoonesse, kuid mitte hiljem kui 1. jaanuaril 2022.
  • Vingugaasiandurile sobivaim koht sõltub erinevatest asjaoludest: kütteseadme tüübist, ruumide planeeringust, ventilatsioonisüsteemist, inimeste tavapärasest paiknemisest ruumides, ümbritsevast keskkonnast jms. Seetõttu tuleb nende paigaldamisel alati lähtuda konkreetse anduri kasutusjuhendist, mis peab anduriga kaasas olema.
  • Vingugaasiandur tuleb paigaldada kohta, kus ta saab täita oma eesmärki ja õigesti funktsioneerida. Anduri paigaldamiseks ei sobi koht, kus keskkonnatingimused ei võimalda seadme korralikku tehnilist toimimist. Näiteks ei paigaldata vingugaasiandurit kohta, kus see võib saada tugevaid põrutusi või kus temperatuur langeb alla 10°C või tõuseb üle 40°C.

Ärge riskige oma pere tervisega, paigaldage kindlasti vingugaasiandur!

Honeywell vingugaasiandurid:

XC100D

Kampaaniahind 69 €!

Vaata vingugaasianduri tooteinfot siit

 

 

 

 

 

 

RC200C-1

Kampaaniahind 65 €!

 

Vaata vingigaasianduri tooteinfot siit

 

 

 

 

 

 

Küsi pakkumist

Küsi pakkumist

Referentsid

Referentsid

Kontakt

Kontakt